Gmina Trzebnica - dbamy o zdrowie mieszkańców przez cały rok!
×

Gminne Centrum Medyczne

 •  

  Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-ZDRÓJ 26 stycznia 2021 r. zaszczepiło pierwszych pacjentów przeciwko COVID-19. Planowo, w każdym tygodniu takich szczepień odbywać się będzie 30, jednak mamy nadzieję na zwiększenie dostaw preparatu i zapewnienie go szerszemu gronu pacjentów.

  W razie jakichkolwiek pytań lub wątpliwości zapraszamy do skorzystania z bezpłatnej, całodobowej infolinii Narodowego Programu Szczepień przeciw COVID-19  pod nr 989 lub skorzystania z infolinii Gminnego Centrum Medycznego Trzebnica-Zdrój w  godz. 8:00 – 18:00 pod numerem telefonu: 730 115 991.

  W razie braku możliwości dotarcia na szczepienie we własnym zakresie, przez gminę zapewniony zostanie bezpłatny transport, zgodnie z zaleceniami Wojewody Dolnośląskiego Jarosława Obremskiego. W celu zgłoszenia potrzeby organizacji transportu prosimy o kontakt pod numerem: 726 272 701 (w godz. 8:00 – 19:00).

   

  tlo_fb_szczepimy.png

   

   

 • Serdeczne podziękowania dla Pana Marka Długozimy Burmistrza  Gminy Trzebnica za podjęte działania na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców.

   

  Gmina Trzebnica dołączyła do programu „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badania na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”. Realizacją zadania zajmie się Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-ZDRÓJ we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.

   

  Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii.

   

  Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta, narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może występować proces chorobowy w obrębie w przewodu żołądkowo-jelitowego, który wymaga dalszych badań. 

   

  W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

   

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

   

  Osoby chcące wziąć udział w akcji, zobowiązane są do wypełnienia Ankiety Uczestnictwa na miejscu w placówce, po uprzednim zgłoszeniu się do Programu. Osoby zgłoszone będą mogły pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz kryteria kwalifikacyjne!!!

  Więcej informacji pod nr telefonu: 71 308 45 41

   

  program_raka_jelita.jpeg