Gmina Trzebnica - dbamy o zdrowie mieszkańców przez cały rok!
×

Terapia metodą BOBATH

Neurorozwojowa metoda NDT-Bobath

Jeśli Twoje dziecko wykazuje powyższe objawy i ma problemy z leżeniem na brzuszku, stale przechyla główkę w jedną stronę, układa się w literkę „C”, pręży nóżki, silnie zaciska piąstki, nadmiernie odchyla do tyłu główkę; jeśli jest wcześniakiem lub urodziło się przez cesarskie cięcie i jest bardzo płaczliwe, wrażliwe na zmianę pozycji ciała – być może potrzebuje wsparcia terapeutycznego.

Wsparcie terapeutyczne polega na dobraniu odpowiednich ćwiczeń, które zaktywizują ciało dziecka i znormalizują jego napięcie mięśniowe. Każdy ruch jest odpowiednio przygotowywany i połączony z przemieszczaniem ciężaru ciała oraz środka ciężkości. Rodzaj, tempo i rytm ćwiczeń dobiera się odpowiednio do pacjenta. To indywidualne podejście daje możliwość uwzględnienia potrzeb psychologicznych dziecka, stopnia jego sprawności, występujących zaburzeń, warunków rodzinnych i środowiskowych

Neurorozwojowa metoda NDT-Bobath stworzona w latach 40 XX w. przez małżeństwo Bertę (fizjoterapeutka) i Karla (lekarz) Bobath. Od tego czasu jest stosowana na całym świecie, zarówno dla dzieci jak i dorosłych.

Dla kogo metoda NDT-Bobath?

zaburzenia rozkładu napięcia mięśniowego (obniżone lub podwyższone),

asymetria urodzeniowa,

mózgowe porażenie dziecięce (MPD), urazy i uszkodzenia w ośrodkowym układzie nerwowym,

rozwoju motorycznego w zakresie motoryki dużej (obracanie się, pełzanie,

czworakowanie, siadanie, chodzenie) jak i małej (w obrębie wzroku, ręki i jamy ustnej),

uszkodzenia obwodowe układu nerwowego (np. porodowe uszkodzenia splotów barkowych),

wady postawy,

choroby genetyczne, metaboliczne, podczas których dochodzi do opóźnienia psychoruchowego.

Oprócz ćwiczeń z terapeutą na zajęciach rodzice zazwyczaj dostają instrukcje, jak wykonywać codzienne czynności pielęgnacyjne (noszenie, podnoszenie, przewijanie itd.) oraz w jaki sposób ćwiczyć z dzieckiem, by utrwalić pozytywne wzorce ruchowe i dostarczyć bodźców potrzebnych do prawidłowego rozwoju.

Zapraszamy

Fizjoterapeuta - Joanna Maleszka

Rejestracja 71 312-03-20

dostępna w dniach : Pn. 9:30-16:00, Wt. 13:00-19:00, Śr. 11:00-18:00, Czw. 9:00-15:00

Terapia metodą Bobath jest świadczeniem odpłatnym.