Gmina Trzebnica - dbamy o zdrowie mieszkańców przez cały rok!
×

Program badań przesiewowych raka jelita grubego - kopia

Serdeczne podziękowania dla Pana Marka Długozimy Burmistrza  Gminy Trzebnica za podjęte działania na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców.

 

Gmina Trzebnica dołączyła do programu „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badania na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”. Realizacją zadania zajmie się Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-ZDRÓJ we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.

 

Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii.

 

Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta, narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może występować proces chorobowy w obrębie w przewodu żołądkowo-jelitowego, który wymaga dalszych badań. 

 

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

 

  • osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego
  • osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego
  • osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

 

Osoby chcące wziąć udział w akcji, zobowiązane są do wypełnienia Ankiety Uczestnictwa na miejscu w placówce, po uprzednim zgłoszeniu się do Programu. Osoby zgłoszone będą mogły pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz kryteria kwalifikacyjne!!!

Więcej informacji pod nr telefonu: 71 308 45 41