Gmina Trzebnica - dbamy o zdrowie mieszkańców przez cały rok!
×

Program badań przesiewowych raka jelita grubego

Serdeczne podziękowania dla Pana Marka Długozimy Burmistrza  Gminy Trzebnica za podjęte  kolejne działania na rzecz ochrony zdrowia mieszkańców.

 

Gmina Trzebnica realizuje program „Profilaktyka i wczesne wykrywanie nowotworów dolnego odcinka przewodu pokarmowego – badania na krew utajoną w kale dla kobiet i mężczyzn”.

Realizacją zadania zajmie się Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-ZDRÓJ we współpracy z Dolnośląskim Centrum Onkologii we Wrocławiu.

 

Akcja ma na celu dotarcie do jak największej ilości osób kwalifikujących się do badań przesiewowych w zakresie raka jelita grubego i zachęcenia ich nie tylko do wykonania testu na obecność krwi utajonej w kale, ale także profilaktycznej kolonoskopii.

Badanie kału na krew utajoną przeznaczone jest dla osób w przedziale wiekowym 40-65 lat i jest to ogólnie przyjęte w diagnostyce wczesnego rozpoznania raka jelita grubego nieinwazyjne i łatwe do wykonania samodzielnie przez pacjenta, narzędzie w badaniach przesiewowych. Test służy do ilościowego oznaczania krwi utajonej w kale, niewidocznej gołym okiem. Nieprawidłowy wynik sugeruje, że może występować proces chorobowy w obrębie w przewodu żołądkowo-jelitowego, który wymaga dalszych badań.

 

W programie badań przesiewowych raka jelita grubego mogą wziąć udział:

 

    osoby w wieku 50 – 65 lat, niezależnie od wywiadu rodzinnego

    osoby w wieku 40 – 49 lat, które mają krewnego pierwszego stopnia, u którego rozpoznano raka jelita grubego

    osoby w wieku 25 – 49 lat, ze stwierdzoną mutacją genetyczną

 

Osoby chcące wziąć udział w akcji, zobowiązane są do wypełnienia Ankiety Uczestnictwa na miejscu w Przychodni ul. Kościuszki 10, po uprzednim zgłoszeniu się do Programu, będą mogły pobrać bezpłatny zestaw testowy do samodzielnego wykonania w domu. Decyduje kolejność zgłoszeń oraz kryteria kwalifikacyjne!!!

 

Więcej informacji pod nr telefonu: 71 308 45 41 lub bezpośrednio w gabinecie zabiegowym Naszej Przychodni.

 

#RakChadzaWspak(4)-02.jpeg