Pracownia RTG
RTG to technika obrazowania wykorzystująca promieniowanie rentgenowskie (promieniowanie X). Jest to badanie radiologiczne, nazywane potocznie „prześwietleniem". Badanie RTG należy do nieinwazyjnych metod badań obrazowych. Pozwala na wykrycie ewentualnych nieprawidłowości w budowie prześwietlanego narządu.
Badania RTG wykonuje się w szeregu schorzeń – od złamań kostnych, aż po reumatyzm, choroby serca, zatok, nerek oraz przewodu pokarmowego. Pozwalają one zdiagnozować chorobę i podjąć odpowiednie leczenie.
Do najczęstszych rodzajów badań RTG należą:
- Badania układu kostnego, które od dawna są niezastąpioną metodą rozpoznawania zmian pourazowych w kościach, jak złamania czy zwichnięcia. Badanie pozwala rozpoznać także zaburzenia struktury kości w chorobach reumatycznych, zwyrodnieniowych oraz przy osteoporozie.
- Badania klatki piersiowej, które stosuje się głównie w przypadku podejrzenia gruźlicy, zapalenia płuc, rozedmy płuc lub zmian nowotworowych w obrębie klatki piersiowej. Oprócz uwidocznienia układu oddechowego pozwalają także na ocenę sylwetki i wielkości serca.
- Badania przewodu pokarmowego umożliwiają zarejestrowanie kształtu przełyku i ewentualnych jego zwężeń. Pomagają ocenić normalne czynności ruchowe i kształt żołądka, a także jego położenie w stosunku do innych narządów. Badanie ułatwia rozpoznanie wrzodów żołądka, dwunastnicy, guzów oraz stwardnienia ścian żołądka.
PRACOWNIA RTG (piętro II)
tel. rejestracja 71 308 45 00 (na badanie wymaga jest wcześniejsza rejestracja)
Aby zapisać się na badanie RTG, wymagane jest skierowanie od lekarza.
poniedziałek 8.00 – 14.30
wtorek 8.00 – 17.30 (przerwa techniczna 13.30-14.00)
środa 8.00 – 14.30
czwartek 8.00 –17.30 (przerwa techniczna 13.30-14.00)
piątek 8.00 –14.30
Wykonywanie badań RTG i wydawanie wyników odbywa się codziennie w godzinach pracy pracowni.
Przygotowanie do badania
Pacjenci rejestrują się na badanie w rejestracji Głównej Przychodni osobiście lub telefonicznie.
Większość ogólnodiagnostycznych badań RTG nie wymaga wcześniejszego przygotowania się.
Wyjątek stanowi wykonanie zdjęć kręgosłupa lędźwiowego i jamy brzusznej, do którego badania należy przygotować się wcześniej poprzez:
- w dniu poprzedzającym badanie należy unikać pokarmów zawierających błonnik tj. owoce, warzywa, kasze, pieczywo. Można pić napoje niegazowane;
- w dniu badania pozostać na czczo;
- w dniu poprzedzającym badanie przyjąć Espumisan 3 x dziennie po 2 kapsułki w porze posiłków oraz w dniu badania 2 kapsułki rano.
- w przypadku badań wykonywanych po południu dodatkowo przyjąć 2 kapsułki Espumisanu 2 godziny przed badaniem
JEŚLI ISTNIEJE PRAWDOPODOBIEŃSTWO CIĄŻY NALEŻY POINFORMOWAĆ O TYM PRACOWNIKA RTG
informacja RTG promieniowanie jonizujące 2022.PDF (468,61KB)