Akcja Movember - profilaktyka w zapobieganiu męskim nowotworom
W listopadzie szczególnie zachęcamy mężczyzn do dbania o swoje zdrowie i regularnych badań profilaktycznych. Wszystko za sprawą Movember - akcji, w trakcie której mężczyźni na całym świecie zapuszczają wąsy, aby zwrócić uwagę na rolę profilaktyki w zapobieganiu męskim nowotworom.
Mężczyźni w Polsce wciąż rzadziej niż kobiety zgłaszają się na badania profilaktyczne. Często tłumaczą się brakiem czasu, obowiązkami zawodowymi lub przekonaniem, że „to nie jest im potrzebne”. Tymczasem regularne badania to najlepszy sposób na wczesne wykrycie chorób, które długo mogą nie dawać żadnych objawów.
Bądź odpowiedzialny – badaj się
Rak prostaty jest jednym z najczęściej występujących nowotworów złośliwych wśród mężczyzn. Jak wynika z raportu „Nowotwory złośliwe w Polsce" z 2021 roku, średnio 48 mężczyzn każdego dnia dowiaduje się, że ma raka prostaty. Ten nowotwór stanowi ok. 20 proc. wszystkich rozpoznanych nowotworów złośliwych.
Warto pamiętać, że im wcześniej choroba zostanie wykryta tym większa szansa na powrót do zdrowia. Dlatego tak ważne jest, aby regularnie wykonywać badania profilaktyczne.
Jednym z podstawowych, przesiewowych badań, które mogą wskazywać na nieprawidłowości i konieczność pogłębienia diagnostyki jest oznaczenie stężenia PSA – swoistego antygenu sterczowego, produkowanego przez gruczoł krokowy mężczyzny.
Nowotwór, który dotyka głównie młodych mężczyzn – rak jąder
Nowotwór jąder najczęściej dotyka młodych mężczyzn, w wieku 20-39 lat. Dlatego to bardzo ważne, aby o konieczności samobadania uczyć chłopców już w okresie dojrzewania.
Samobadanie jąder najlepiej wykonywać raz w miesiącu - najlepiej podczas kąpieli lub pod prysznicem. To ważne, aby poznać ich naturalną budowę – jedno jądro może być nieco większe od drugiego, a w górnej części możesz wyczuć zgrubienie, czyli najądrze, które może przypominać mały guzek. To normalne cechy. Istotne jest to, aby zwracać uwagę, czy od ostatniego badania nie pojawiły się nowe zmiany.
Nie każda zmiana to rak, ale z każdą z nich należy zgłosić się do lekarza.
Instrukcja samobadania jąder znajduje się pod tekstem.