- 07 Kwietnia 2025
Światowy Dzień Zdrowia
7 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Zdrowia, a jednocześnie Dzień Pracownika Służby Zdrowia. To ważne wydarzenie stanowi wyjątkową okazję by wyrazić głęboką wdzięczność i podziękować tym, którzy troszczą się o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.Wszystkim lekarzom, pielęgniarkom, ratownikom medycznym, radiologom i diagnostom laboratoryjnym oraz pozostałym pracownikom za ich codzienny trud, profesjonalizm i oddanie w trosce o zdrowie pacjentów.Dziękujemy wszystkim pracownikom ochrony zdrowia za ich nieocenioną pracę.Z tego miejsca Zarząd Gminnego Centrum Medycznego Trzebnica-Zdrój życzy Wam dużo zdrowia, satysfakcji zawodowej i pomyślności w życiu osobistym. - 24 Marca 2025
24 marca obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Gruźlicą
Jego celem jest podniesienie świadomości społecznej na temat zdrowotnych, społecznych i ekonomicznych konsekwencji tej choroby.Gruźlica jest wciąż aktualnym problemem zdrowia publicznego, jest chorobą zakaźną, wywołaną przez prątki z grupy Mycobacterium tuberculosis complex. Przed początkiem pandemii COVID-19 gruźlica była na świecie główną przyczyną zgonów spowodowanych przez pojedynczy czynnik zakaźny. Najczęstszą postacią gruźlicy jest gruźlica płuc, ale choroba może rozwijać się również w innych narządach ciała powodując wielonarządową chorobę zakaźną o charakterze przewlekłym.
Gruźlica wywoływana jest przez prątki gruźlicy. Szacuje się, że ponad 70% ludzi miało z nim kontakt. Gruźlicą zaraża się poprzez kontakt z chorym, który podczas kasłania, głośnego mówienia czy gromkiego śmiechu uwalnia prątki gruźlicy, które stanowią niebezpieczeństwo dla innych osób. Nie oznacza to jednak, że każdy kontakt z nimi jest równoznaczny z zachorowaniem na gruźlicę. Przebieg choroby uwarunkowany jest wieloma czynnikami indywidualnymi dla każdego człowieka, tj. stan układu odpornościowego: zła dieta, niehigieniczny tryb życia, przepracowanie, stres, niedosypianie. Ważną rolę w przebiegu choroby ma także wiek i genetyczne uwarunkowania.
W 2021 roku, z którego pochodzą ostatnie dane, na świecie na gruźlicę zachorowało, zgodnie z szacunkami Światowej Organizacji Zdrowia (World Health Organization, WHO) 10,6 mln osób; 6 mln mężczyzn; 3,4 mln kobiet i 1,2 mln dzieci. Liczba zachorowań wykrytych i wpisanych do raportów była znacznie mniejsza – 6,4 mln. Istnieje przypuszczenie, że u 3 mln osób gruźlica nie została zdiagnozowana i nie była leczona.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawa osoba chora (w okresie prątkowania) podlega obowiązkowi leczenia oraz hospitalizacji, a osoba, która miała styczność z chorym prątkującym podlega nadzorowi epidemiologicznemu, badaniu klinicznemu, badaniom diagnostycznym, a w razie potrzeby również profilaktycznemu stosowaniu leków.