Gmina Trzebnica - dbamy o zdrowie mieszkańców przez cały rok!
×

Gminne Centrum Medyczne

 •  

  1 czerwca rusza powszechny darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

  Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-Zdrój sp. z o.o. przystąpiło do powszechnego programu szczepień przeciw HPV realizując założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Program ten uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

  HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

  Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

  Szczepionki stosowane w powszechnym programie szczepień to 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

   

  Do kogo kierowany jest Program

  Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat (urodzonych od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia).

  Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

  Dzieci urodzone w 2010 r., które otrzymają pierwszą dawkę szczepionki, mogą przyjąć drugą dawkę po ukończeniu 14 lat.

  Jak zapisać dziecko na szczepienie

  Rejestracja możliwa jest poprzez darmową infolinię, działającą pod numerem 989, która jest czynna siedem dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00. Przewidziano także e-rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta. Po weekendzie zapisy prowadzone będą także w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i

  Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

  • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) pod numerem telefonu 730-115-991
  • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
  • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

   

  https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2023/01/7.12.jpg

 • „Niewiele zawodów ma tak oczywisty cel jak zawód pielęgniarki, położnej. To zawody szczególne, które mają głęboki sens filozoficzny, społeczny i moralny. Bo kiedy ludzie cierpią, kiedy cierpi człowiek, potrzebny jest drugi człowiek przy cierpiącym.” – Jan Paweł II
   
  Zawód Pielęgniarki i Położnej związany jest z holistycznym podejściem do pacjenta, wymagający wyjątkowych predyspozycji, cierpliwości, życzliwości, empatii i troski o ludzkie zdrowie i życie.
   
  To właśnie pielęgniarki i położne są przy nas w najtrudniejszych chwilach życia, towarzyszą podczas narodzin i ostatniego pożegnania. Zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, powiedzieć coś ciepłego.
   
   Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych jest więc znakomitą okazją, żeby docenić Waszą pracę, zaangażowanie i wybór wyjątkowego zawodu i z tej okazji Zarząd Gminnego Centrum Medycznego Trzebnica-Zdrój Sp. z o.o. składa najserdeczniejsze życzenia radosnych i pomyślnych chwil, szczęścia w życiu zawodowym i osobistym oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.
   
   Niech każdy Wasz dzień będzie świętem, niech nigdy nie zabraknie Wam ciepła i życzliwości, którymi obdarzacie pacjentów.
  Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i serce