Gmina Trzebnica - dbamy o zdrowie mieszkańców przez cały rok!
×

Aktualności

  •  

    1 czerwca rusza powszechny darmowy program szczepień przeciwko wirusowi HPV dla dziewczynek i chłopców w wieku 12 i 13 lat.

    Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-Zdrój sp. z o.o. przystąpiło do powszechnego programu szczepień przeciw HPV realizując założenia i cele Narodowej Strategii Onkologicznej na lata 2020-2030. Program ten uzupełnia bezpłatny program szczepień ochronnych dla dzieci i młodzieży o szczepienie, które chroni przed chorobami wywołanymi przez HPV.

    HPV (Human Papilloma Virus) to nazwa ludzkiego wirusa brodawczaka. HPV odpowiada za zachorowania na raka szyjki macicy, a także inne choroby nowotworowe.

    Przed zakażeniem HPV może uchronić szczepionka. Szczepienie jest najskuteczniejsze, jeśli nastąpi przed potencjalnym narażeniem na zakażenie HPV, do którego dochodzi głównie drogą kontaktów seksualnych. Dlatego powszechne programy szczepień przeciw HPV najczęściej wskazują na dziewczynki i chłopców w wieku 12-13 lat.

    Szczepionki stosowane w powszechnym programie szczepień to 2-walentana szczepionka Cervarix i 9-walentna szczepionka Gardasil 9. Schemat podania w obu przypadkach jest dwudawkowy. Rekomendowany odstęp między dawkami to 6 miesięcy. Druga dawka nie powinna być podana później niż po 12 miesiącach od pierwszej.

     

    Do kogo kierowany jest Program

    Powszechny program bezpłatnych szczepień przeciw HPV jest skierowany do dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat (urodzonych od 1 stycznia 2010 r. do ukończenia 14. roku życia).

    Szczepienia przeciw HPV dla dziewcząt i chłopców w wieku 12 i 13 lat podawane są w dwóch dawkach. Odstęp między tymi dawkami wynosi od 6 do 12 miesięcy.

    Dzieci urodzone w 2010 r., które otrzymają pierwszą dawkę szczepionki, mogą przyjąć drugą dawkę po ukończeniu 14 lat.

    Jak zapisać dziecko na szczepienie

    Rejestracja możliwa jest poprzez darmową infolinię, działającą pod numerem 989, która jest czynna siedem dni w tygodniu od godz. 7.00 do 20.00. Przewidziano także e-rejestrację na Internetowym Koncie Pacjenta. Po weekendzie zapisy prowadzone będą także w punktach szczepień podstawowej opieki zdrowotnej (POZ), gdzie realizowane są szczepienia obowiązkowe oraz zalecane dla dzieci i

    Aby zapisać dziecko na szczepienie przeciw HPV wystarczy umówić wizytę:

    • w przychodni Podstawowej Opieki Zdrowotnej (POZ) pod numerem telefonu 730-115-991
    • przez infolinię 989 (7 dni w tygodniu od godz. 7:00 do 20:00),
    • przez Internetowe Konto Pacjenta (IKP).

     

    https://szczepienia.pzh.gov.pl/wp-content/uploads/2023/01/7.12.jpg

  • „Niewiele zawodów ma tak oczywisty cel jak zawód pielęgniarki, położnej. To zawody szczególne, które mają głęboki sens filozoficzny, społeczny i moralny. Bo kiedy ludzie cierpią, kiedy cierpi człowiek, potrzebny jest drugi człowiek przy cierpiącym.” – Jan Paweł II
     
    Zawód Pielęgniarki i Położnej związany jest z holistycznym podejściem do pacjenta, wymagający wyjątkowych predyspozycji, cierpliwości, życzliwości, empatii i troski o ludzkie zdrowie i życie.
     
    To właśnie pielęgniarki i położne są przy nas w najtrudniejszych chwilach życia, towarzyszą podczas narodzin i ostatniego pożegnania. Zawsze gotowe nieść pomoc, wysłuchać, powiedzieć coś ciepłego.
     
     Międzynarodowy Dzień Pielęgniarek i Położnych jest więc znakomitą okazją, żeby docenić Waszą pracę, zaangażowanie i wybór wyjątkowego zawodu i z tej okazji Zarząd Gminnego Centrum Medycznego Trzebnica-Zdrój Sp. z o.o. składa najserdeczniejsze życzenia radosnych i pomyślnych chwil, szczęścia w życiu zawodowym i osobistym oraz satysfakcji z wykonywanej pracy.
     
     Niech każdy Wasz dzień będzie świętem, niech nigdy nie zabraknie Wam ciepła i życzliwości, którymi obdarzacie pacjentów.
    Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba i serce
  •  

    Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-Zdrój sp. z o.o. informuje, iż w dniach 24.04 - 28.04 rejestracja do Poradni Rehabilitacyjnej obowiązuje pod numerem telefonu 71 308 45 00 w godzinach 11.00-13.00
     
    Dnia 2.05.2023 rejestracja do Poradni Rehabilitacyjnej i Dział Fizjoterapii będą nieczynne.
     
     
  • 07 Kwietnia 2023

    Życzenia

     
    Z okazji Świąt Wielkanocnych
    Zarząd Gminnego Centrum Medycznego Trzebnica-Zdrój sp. z o.o.
    składa w imieniu własnym oraz pracowników
    szczere życzenia zdrowia, pokoju i miłości.
    By nadchodzący czas był przepełniony
    dobrocią i chwilami spędzonymi z rodziną, które dodadzą sił
    i zmotywują do podejmowania kolejnych wyzwań,
    a nadchodząca wiosna niech napełni Wasze serca radością,
    aby bez problemu pokonywać wszelkie trudności.
     
    Brak dostępnego opisu zdjęcia.
  •  

    Gminne Centrum Medyczne Trzebnica-Zdrój sp. z o.o. informuje, iż w dniach 4.04 - 6.04  rejestracja do Poradni Rehabilitacyjnej obowiązuje pod numerem telefonu 71 308 45 00 w godzinach 11.00-13.00

     

  • Pragniemy podzielić się kolejnym sukcesem w Naszej Przychodni. Dzięki rozszerzonej dostępności do świadczeń specjalistycznych z zakresu okulistyki w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia, został zakupiony Tomograf Optyczny do Naszej Poradni Okulistycznej.

    W małym skrócie: tomografia dna oka jest nowoczesnym badaniem wspomagającym wykrywanie i leczenie chorób oczu oraz pozwalającym precyzyjnie ocenić narząd wzroku poprzez bezkontaktowe obrazowanie mikroskopowe za pomocą kamery wysokiej rozdzielczości.

    System SOCT został wyposażony w funkcję umożliwiające pomiar: grubości siatkówki, tarczy nerwu wzrokowego, warstwy włókien nerwowych siatkówki, grubość rogówki, długość osiowej gałki ocznej, a także ocenę kąta przesączania oraz wizualizację struktur naczyniowych. Oprogramowanie wyposażone jest dodatkowo w funkcję Angiografii OCT przeznaczone do obrazowania struktur naczyniowych siatkówki oraz naczyniówki

    Tomograf okulistyczny służy wykryciu m.in. zmian jaskrowych, czy zwyrodnienia plamki żółtej, a także badaniu przedniego odcinka oka oraz tarczy nerwu wzrokowego. Jest obrazowaniem nieinwazyjnym, wykorzystywanym przede wszystkim w diagnostyce chorób siatkówki, głównie tzw. plamki, zlokalizowanej nieopodal dna oka, co pozwala  na wczesne wykrycie wszelkich patologicznych zmian i na monitoring postępów leczenia. Poza samą siatkówką OCT pozwala także dokładnie ocenić stan nerwu wzrokowego, a wysoka czułość umożliwia diagnostykę zmian i chorób, które mogą zostać niezauważone podczas tradycyjnego badania. Dotyczy to w szczególności pacjentów chorych na cukrzycę, których liczba zachorowań wzrasta z każdym rokiem.

    Dzięki takim rozwiązaniom możemy w szerszym zakresie pomóc pacjentom z problemami dotyczącymi narządu wzroku.